Digitalizácia nás vsotila do televíznej "doby kamennej..."

Autor: Marta Mesárošová | 29.3.2011 o 17:55 | Karma článku: 7,49 | Prečítané:  1699x

...to je tá zlá správa. Dobrá správa je, že len niektorých a iba dočasne. No toto uteší len málokoho z postihnutých. Že čo sa stalo? Nuž taká maličkosť. Navzdory snahe všetkých zúčastnených, alebo možno práve kvôli nej, sa časť Štúrova a okolia ocitla tam kde sme boli asi tak pred štyridsiatimi rokmi. Teraz nemyslím  budovanie socializmu, keď každý mal chlieb a hry. O chlieb sme už prišli a teraz sú fuč aj hry. Síce len na dva mesiace, aspoň dúfame, ale predsa.

Poctivo sme dodržali všetky inštrukcie. Otočili antény, prípadne kúpili nové. Pri televízoroch dychtivo blikali diódami novučičké „čarovné skrinky", tí snaživejší dokonca preleštili televízne obrazovky a absolútni frajeri utekali kúpiť pre istotu rovno nový televízor. V deň D sme spustili automatické vyhľadávanie kanálov a...  ten poskakujúci televízor v krátkej sukničke toho síce nahovoril dosť ale o tom, že z obrazoviek zmiznú Markíza s Jojkou a ostane iba stará dobrá STV predsa reč nebola!? To by sme si určite pamätali!

Webové stránky www.towercom.skwww.digimedia.sk nás optimisticky ubezpečovali, že všetko je v poriadku. Dokonca to doložili aj veľmi peknými fotografiami. Tak kde v keli sa ten signál zašíva? Predstava večerov strávených páraním peria, rozprávaním povestí alebo inou činnosťou, ktorou si naši predkovia krátili čas v predtelevíznych dobách, dohnala niektorých jedincov k zúfalému činu. Navzdory varovaniu, že sa aj tak nedovolajú použili bezplatné telefónne číslo. Bola to pravda. Nedovolali sa.

Záhadu strateného televízneho signálu objasnila až odpoveď z info@digimedia.sk , citujem: „Dobry den, problem je to, ze Nitra na K21 vysiela MUX1 a Sturovo na K21 vysiela MUX2. Az do vyriesenia Nitry (na K21 pojde MUX2) musi byt vykon na Sturove pre MUX2 znizeny. Po prejdeni Nitry na MUX2 na K21 bude spusteny aj MUX2 na K21 zo Sturova na plny vykon." koniec citátu. Informácia bola doplnená radou naladiť si vysielač Nitra-Zobor, čo by malo dočasne pomôcť.

Preložené do laickej reči to znamená asi toľko: po spustení vysielača Štúrovo-Modrý vrch sa obidva multiplexy vo vzduchu pobili a bola tma. Agresívnemu multiplexu zo štúrovského vysielača pristrihli krídelká, no pristrihli ich natoľko, že vysielanie máte šancu chytiť len ak naložíte televízor do fúrika a odkotúľate ho pod vysielač. Áno, teoreticky by sa dal naladiť vysielač z Nitry, ale to by vyžadovalo aby sa Modrý vrch zdvihol a odišiel pár kilometrov nabok. Potom by sa signál mohol dostať až k našim anténam.

Pri všetkej úcte ku profesionálnym schopnostiam zodpovedných nie je celkom jasné načo bola dobrá skúšobná prevádzka keď po jej ukončení sa aj tak vysiela na úplne iných kanáloch. To si naozaj nikto nevedel spočítať, že ak budú susediace vysielače na rovnakom kanáli vysielať dva rôzne „MUX-y" dopadne to ako s tými tvrdohlavými baranmi na lavičke cez potok? Vyzerá to tak, že nie. Zatiaľ je totiž pre nás jediným prínosom digitalizácie zmiznutie Šeherezády z našich obrazoviek. A to je za tie peniaze, na ktoré nás táto sranda vyšla, trochu málo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?